31 May 2010

Cork meantime

V neděli 16. 5. následoval přesun do corkského hostelu Brú. Hostel se nachází v dobré lokalitě - do centra to je co by kamenem dohodil a na autobus i vlak ještě blíž. Příjemný personál, vybavená kuchyňka, wifi (která teda večer pod náporem uživatelů padala) a hlavně dobré osazentsvo. Byly jsme takové hostelové stálice: já, David z Argentiny, Julie z Kanady, Lisa z Rakouska a Ilona z Polska. Bylo fajn potkávat každý den ty samé tváře, vyměnit si úsměvy, prohodit pár vět o tom, jak se vede a večer zachlastat. Nerada jsem však potkávala a zejména sdílela pokoj se dvěma dívčinami z anglicky mluvící části Kanady. Ty byly jak za trest. Cizí postele braly jako odkladiště a já je nejednou načapala, jak leží na mé posteli obklopeny svými věcmi. Jo, a to je zajímavé. Víte, jak rozeznáte Kanaďana z anglické části země od toho z té francouzské? Snadno. Kanaďani z anglické části mají na všem kanadskou vlajku - na oblečení, na kufru, ba i na kůži ve formě tetování. Na tuto skutečnost mě upozornila Julie z francouzské části Kanady :).

Z výše uvedeného popisu by se mohlo zdát, že byl hostel perfektní, nebyl. Měl jednu velkou vadu na kráse - hluk. Bydlela jsem na 6-ti lůžáku s ensuite koupelnou. Kdykoliv někdo použil záchod nebo si šel jen umýt ruce, probudilo mě to. Taky jsem měla "štěstí" na umístění své postele - vedle mé hlavy, hned za zdí, byla koupelna dalšího 6-ti lůžáku. Byla jsem tak vystavena zdvojeným koupelnovým zvukům. Připočtěte si k tomu zvuky z chodby, otřesy z baru (dj´s) a spolunocležníky chlastající do ranních hodin. A já chytrá si nechala špunty do uší v Praze.

Můj brloh

K hostelu patří příjemný bar - nabízející to nejlepší z irského pitiva - Beamish, Murphy´s, Guinness, Bulmers atd. I Plzeň tu točí. Bylo fajn patřit mezi local. Mohli jsme tak pít i po zavíracích hodinách, kdy "cizáci" museli opustit lokál. K pozavíracím benefitům patřilo i pivo zadarmo :).

První dny v hostelu na mě padly chmury, co tu budu sama dělat celých 6 dní - už jsem tu totiž byla před dvěma roky a lecos jsme viděla. Při minulé návštěvě jsem nestihla Midleton (Jameson destilérka) a Cobh. To byly plány na dva dny. Ale co tu proboha budu dělat další dny? Personál hostelu mi poradil rybářskou vesnici Kinsale. Další den zaplněn. Zbylé dny strávím couráním po Corku nebo na hostelu a na netu :). Ještě, že mám s sebou netbook, bez něho bych byla ztracená. Takový můj elektronický kamarád.

V pondělí jsem se courala po městě, nic zajímavého mě nepotkalo. V uterý to bylo zajímavější, vyrazila jsem do Cobhu. Cestou na vlak jsem potkala povědomou tvář z hostelu (Jessie z Taiwanu). Daly jsme se do řeči a zjistily, že máme stejný cíl cesty. Prima, o společnost je postaráno! Bohužel do vlaku s námi nastoupila i děcka školou povinná (cca 13 let), která dělala takový kravál! Skákaly po sobě, házely po sobě věci, řvaly na celé kolo. Hrůza! A učitelé na to jen koukali! S Jessie jsme obě kroutily hlavama. Oproti irským školákům jsou česká dítka milionová. Abych si je opravdu užila, schytala jsem ty fakany i na cestě nazpátek.

Ze začátku bylo v Cobhu jen zataženo, ale pak se rozpršelo. V tom se nedalo moc dobře fotit - v jedné ruce deštník, v druhé foťák a hadřík, kterým jsem se snažila utírat kapky na objektivu. Měla jsem sto chutí se na to vysrat, ale můj foto duch mi v tom zabránil. V Cobhu toho moc není, nejhezčí je hlavní promenáda u přístavu a tzv. West view (řada barevných domečků nasekaných jeden vedle druhého). Místo spíš táhne svojí historií - odtud vyplul na svoji první a zároveň poslední cestu Titanic. V přístavu můžete spatřit původní molo, které sloužilo pasažérům k nástupu do lodí, které je dopravily k Titanicu.

Původní molo

Titanicu (a obecně všem zámořským plavbám vypravovaných z Cobhu) se věnuje stálá výstava The Queenstown Story. Můžete se tak za 6 EUR (studenti) podívat pod pokličku zámořským plavbám od jejich počátků v 18. století až po jejich zánik ve 20. století. Asi nejpůsobivější na celé výstavě je popis a ukázka vývoje životních podmínek, které panovaly na lodích. V těch nejprvnějších dobách (cca do Titanicu) bych chtěla zaručeně patřit k vyšší sortě lidí a mít na první třídu. Muzeum schrnu slovy: kdyby venku nepršelo, neměla bych hodinu do odjezdu vlaku, nešla bych tam :).

Z cobhského přístavu dohlédnete na Spike Island. Je to něco jako "irský Alcatraz". Bohužel, na ostrov se nesmí, je to private property. Škoda, fotky z informační tabule byly tak lákavé. Opuštěná věznice, to bych si zafotila. Měli by zauvažovat o zpřístupnění pro věřejnost, to by z Cobhu udělalo zajímavější destinaci, aspoň pro mě ;).

Další den jsem zamířila do Midletonu. Je to fakt stupidní systém v té irské autobusové dopravě. Nikdy nevím, kde vystoupit (jak by taky jo, když jsem tam nikdy nebyla), a tak netuším, kdy mám zmáčknout signalizační čudlík pro zastavení vozidla. Udělala jsem ze sebe v autobusu totálního debila, ale vystoupila před bránou Jameson Distillery. Vstup pro studenta je za 11 EUR. Destilérka v Midletonu už neslouží svému účelu, whiskey se tu nevaří. Vaří se v Dublinu. V Midletonu zrestaurovali originální destilérku a udělali z ní "muzeum" Jameson whiskey. Exkurze vás provede celým procesem výroby whiskey - od zrníček obilí po finální produkt. Po prohlídce destilérky následuje nejlepší část exkurze - ochutnávka. Můžete si dát samotného panáka whiskey, nebo si to, jako já, nechat namixovat s brusinkovám džusem. Doporučuji. Whiskey mi nikdy moc nechutnala, ale s brusnikovým džusem, to můžu, to mi chutná :). Jo a málem bych zapomněla, vzdáte-li se své skleničky whiskey, můžete se zůčastnit ochutnávky, na které budete srovnávat chuť irské, skotské a americké whiskey. Já s díky odmítla - zas takový fanda do whiskey nejsem - a užila si svoje "brusinkové" pití.

Whiskey s brusinkovým džusem

Čtvrtek patřil výletu do Kinsale. Řeknu vám, nic moc. Ze začátku to vypadalo nadějně, v místním infocentru jsem si vzala mapu a našla si asi 3 km vzdálenou pevnost, ale když jsem k ní dorazila, byla zavřená. Člověka nalákají na vnitřní prostory a když tam dorazí, zjistí, že je ta pevnost už několik let nepřístupná pro plebs. Zklamaná jsem se vrátila. Protože mi jel bus až za 3 hodiny, rozhodla jsem se cournout městem. Město to bylo pěkné, malebné uličky, ale za půl hoďky jsem to měla projité. Sedla jsem si tedy do vyhlášené rybí restaurace Fishy Fishy Café a dala si mé oblíbené fish & chips. Výtečné.

Fish & chips

Pátek se nesl v poštovním duchu. Potřebovala jsem poslat balík do Prahy, měla jsem neúnosně těžkej a narvanej batoh. Vyčlenila jsem nepotřebné věci - třeba knížku o origami, kterou jsem měla pro holky - a vyskládala do boxu, který jsem si koupila na hlavní poště. Kousek od hostelu se nacházela malá pošta, ta k poslání stačila. Dojdu tam - zavřeno - polední pauza. Vrátila jsem se tam po obědě, už bylo otevřeno, ale čekala mě jiná překážka. Extrémně vysoké poštovné. Za 3,75 kg po mě chtěli 45 EUR!!! Paní za přepážkou mi poradila, že když rozdělím obsah do dvou zásilek o max. hmotnosti 2 kg, bude mě stát každý balík 10,75 EUR. V Irsku mají 2 kg magickou hranici, překročíte-li ji o gram, platíte nekřesťanské peníze. Tato pidi pošta neprodávala boxy, takže jsem musela na hlavní poštu. Z hlavní pošty - vybavená druhým boxem - jsem se vypravila do hostelu, kde jsem se snažila rozdělit obsah jedné zásilky do dvou 2 kg balíků. Všechno jsem to dělala baj voko, neměla jsem váhu. Na poště jsme zvážili balíky, bohužel měl každý pře 2 kg (když jsem zjistila, že jsem plně nevyužila svůj 4 kg limit, pár věcí jsem přihdila :) ). Následovalo přebalování na poště, ale stále se nadařilo vtěsnat do 2 kg. Tak jsme dali balíky na váhu, otevřeli je a vyndavali položku po položce, přendavali ponožku po ponožce, až jsme docílili bilance 2kg a 2 kg. Zaplatila jsem tedy 21,50 EUR.

V sobotu mi to letělo až večer, takže jsem měla před sebou celý den v Corku, ve městě, které jsem měla projité skrz na srkz. Kino jsem zavrhla, dávali samé sračky (na čsfd se všechny filmy ocitaly v šedivých číslech), tak jsem vyrazila do parku. Bylo vážně nádherné počasí, jsem se dokonce spálila a přivodila si malý úpal. Byl to prý nejteplejší den v letošním roce.

Tady je, myslím, dost patrné mé spálení

Letiště v Corku je malé, ale jak je malé, tak tam každého během security check důkladně prohledávají. Já jsem musela všechno vyndat z batohu a zevrubně popsat, co to všechno je a k čemu to slouží. Toto je polarizační filtr na objektiv, toto je sluneční clona. Toto je objektiv. Atp. Už jsem si představovala, jak mě obviní, že se z toho dá složit zbraň. Jako možný by to bylo :D, ale nejsem MacGyver. Bezpečnostní proces mě moc nepotěšil, ale co mi udělalo radost byla cena vody. 0,75 litru vody za 1 EUR. To na Ruzyni nehrozí, tam koupíte 0,5 l vody za 80 Kč.

Donny is visiting Prague

O víkendu dorazí do Prahy můj známý z Kanady - poznali jsme se v Londýně. Teď musím vymyslet, kam ho vzít. Kde mají ještě furt dobré pivo, kde vaří dobrou svíčkovou, samozřejmě sightseeing ... Chtělo by to taky něco netradičního, nějaké local tips. Nesmím zklamat, Donny se musí zařadit mezi cizince, kteří mají na Prahu ty nejlepší vzpomínky a vyjadřují se o ní v superlativech :). Vždycky, ale opravdu vždycky, když řeknu, že jsem z Prahy, slyším samé och a ach, Praha. Turisté na ni pějí samou chválu. Jiné město takové ovace nevyvolává. Zajímalo by mě, čím si Praha tak dobré jméno vysloužila :).

Už jsem trochu vypadla z průvodcovské praxe - naposledy jsem tu měla kamarády z ciziny před rokem - takže jestli máte nějaké tipy, šup sem s nimi!

29 May 2010

Prague food festival 2010


Včera jsem přijela z Londýna a zjistila, že stíhám PFF. Super! Snažila jsem se zlanařit nějaký doprovod, ale nezadařilo se. Nu což, vyrazila jsem se gastrotoulat sama.

Letošní ročník Prague food festivalu se může pochlubit výbornou lokací - Jižní zahrady Pražského hradu. Výborná volba. PFF je oblíbenější a oblíběnější, nebylo tedy divu, že mě po vyšlapání Zámeckých schodů čekala pořádně dlouhá fronta. Chtěla jsem to vzdát, ale nakonec jsem vydržela. Fronta postupovala rychle, takže jsem se za 30 minut octila za branami festivalu. Vstupné za 400 Kč (zahrnuje 150 Kč vstup + 250 Kč balíček 10 Grandů/platidel). Nakonec jsem na festivalu rozfofrovala téměř 1 tisíc korun - dokupovala jsem ještě dva 10 Grandové balíčky.

Po vstupu do areálu jsem šla zmapovat nabídku restaurací a nakonec se rozhodla pro: Buddha-Bar; Hilton Old Town, Zinc; Kempinski Hybernská a Corinthia. Lákavý sortiment (padesát dní vyzrálé české hovězí) mělo i Ambiente či Café Imperial, ale v obou už jsem byla, takže jsem se je rozhodla vynechat a Grandy vložit do nevyzkoušených podniků. Teď trochu lituju, že jsem vynechala Ambiente, na české vyzrálé hovězí lidé pěli samou chválu.


Jako první jsem ochutnala Pečenou kachnu se škvarky a salátem z vodního melounu a tamarindovým dresinkem (Hilton Old Town, Zinc) - to mě moc nenadchlo, takové nemastné neslané. Další na řadu přišel Asijský Graved Lax podávaný s chilli – sojovou omáčkou a salátem z mořských řas (Corinthia). To bylo moc dobré, hlavně chuť ryby (losos) ve spojení se salátem z mořských řas. Po Corinthii následoval Kempinski. Ten to u mě vyhrál na celé čáře. Numero uno letošního PFF je pro mě Grilovaný Flank steak na pyré ze sladkých Batáty brambor s krémovým bílým chřestem a dýňovým olejem. To bylo pošušnáníčko. Mňamka. Steak žádná podrážka, pyré jedna báseň a krémový bílý chřest? Vynikající! Asi si začnu pídit po receptech, kde by se dal využít chřest :-). V Kempinskim jsem si ještě osladila život - lívance s lesním ovocem, šlehačkou a čokoládou. Jídelní maraton jsem zakončila v Buddha-Baru s jeho kuřecím salátem. Ten byl taky dobrej, ale Grilovaný Flank steak nepřekonal. Behěm konzumace Budhha-Bar kuřecího salátu se ke mně přidal fotograf "Ferda" s rodinou. Vyměnili jsme si gastro zážitky/tipy a já jsem od Ferdy dostala na ochutnání sushi s kaviárem a čoko tyčinku. To byla záverečná gastro tečka za PFF.

V mjůčku jsem měla založený černobílý film, což k zachycení krás jídla není uplně ideální ... Nicméně, toto je moje number one na PFF.

Pití jsem vyzkoušela z Infinity baru (Mango & Orange Mojito), Cloud 9 sky baru (Mystic - vodka, limeta, zázvorový sirup a hnědý cukr) a Intersparu (fresh juice z jahod, jablek a pomerančů "Love juice").

Ještě k organizaci - potěšilo mě, že organizátoři mysleli hlavama a v určitou dobu přestali pouštět lidi do areálu - prostor se tak neproměnil v nepropustnou mačkanici. Stály se fronty, to ano, ale dalo se to přežít a jídlo se dalo v poklidu sníst.

Letošní - můj první - ročník se povedl. Krásné počasí, nádherná lokalita, skvělé jídlo. Příště vyrazím určitě zas.

19 May 2010

Things I love about Ireland

  • Stouts - the favourites are Guinness and Murphy´s
  • Ciders - especially Bulmers
  • Fish&Chips
  • Salt&Vinegar chips
  • Cranberry juice
  • Penneys

18 May 2010

Kouzlo irských nákupů

V Irsku jsem si oblíbila dva obchody - Dunnes store a Penneys. Dá se tam sehnat všechno za pakatel (ty ceny mě opravdu baví!). Do Irska tak můžete přijet naprosto nevybaveni a všechno dokoupíte na místě. Od kartáčku po kalhotky.


V Dunnes store jsem si pořídila botky za 2 eura na takové to domácí nošení - podle Elly vypadají jako elfí nožky. Měla pravdu, ale co na tom, nohy udržují krásně v teplíčku. Taky jsem si tam koupila barevné (růžové a modré) silonky po euru a troje bambusové ponožky za 3 eura. V Penneys jsem se vybavila několika černými a modrými punčocháči (2 kusy v balíku po 2 eurech) a kalhotkami (1ks/1,5 EUR).

Elfí bačkůrky



Prostě samé výhodné koupě. Koupila bych si i nějaké botky, ale pro ně není místo v batohu. Možná si je koupím v Primarku (anglická verze Penneys) v Londýně. Odtamtud jedu busem, takže nemusím hlídat kila a můžu to navázat na krosnu. Uááá, jak se těším na Londýn a shoppování!

16 May 2010

ZLOM / Konec aupairování v Irsku

Mé au pair dny jsou sečteny. A že jich teda bylo hodně! Hehe. Nelíbila jsem se host lady. Výčitky, že nedělám dostatečný progress s dětmi (rozumějte, děti mi po pár dnech nevisely na krku), že prej o mě děcka dostatečně nemluví (no, jo, holt mě nezmiňovaly v každé druhé větě). Musím změnit své stanovisko na rodiče - už mi nejsou sympatičtí (resp. host mother, host father se nějak do celé věci nezapojuje). Matce jsem prostě nepadla do oka, a tak si vymyslela problémy. A když jsme u té neoblíbenosti, starší dceři Elle jsem se znelíbila po tom, co jsem ji nezobala z ruky a neakceptovala její podvádění při stolních hrách.

Třeba za všechno můžou vlasy :-D. Host lady je blondýna, holky jsou blonďatý a já jako bruneta nezapadala do jejich rodiny. Taky je mám krátký, což se nelíbí Ellle - včera mi povídala, že krátky vlasy se nemůžou líbit nikomu :-D. To mě fakt pobavila.

V nepřátelském prostředí se mi nechce setrvávat. Kdyby to byla normální práce, kde si pak doma můžu odfrknout...ale tady se práce rovná bydlišti. Člověk je v tom furt.

No nic, nechtěla jsem prodlužovat delirium, život je moc krátkej na to, aby se nepříjemné věci protahovaly. Takže dnes opouštím rodinu a budu cestovat. Včera jsem strávila celý den nad vymýšlením různých plánů. Nakonec jsem přebookovala letenku Cork-Paříž na Cork-Londýn a tu letenku Paříž-Praha jsem oželelela. Strávím pár dní v Corku (do soboty), pak se přemístím do Londýna, kde budu do příštího čtvrtka. 27. 5. jedu se Student Agency do Prahy.

Můžete si říct, že jsem to vzdala moc rychle, proč jsem nevyzkoušela další rodiny... Na další není čas. V červnu mám přijímačky na magisterská studia, takže by mě nikdo na tak krátkou dobu nevzal.

Fuck au pairing, viva travelling!

13 May 2010

Host family

Rodinu Lehane tvoří otec John, matka Niamh a dvě holčičky - Ella (4,5 let) a Ruby (2,5 let). Rodiče jsou sympatičtí, děti už méně.

Mladší Ruby vypadá jak panenka Chucky, často si vyřvává maminku a má hrozné problémy s chozením na záchod. Poo se snaží držet celý den a těsně před spaním hrozně brečí, že jí bolí bříško. A čím víc řve, tím víc se podobá panence Chucky. Starší zas hrozně podvádí při stolních hrách. Včera a předevčírem jsme hrály Snakes & Ladders. Předevčírem dostala varování, že s ní nebudu hrát, když bude podvádět. Vcelku to akceptovala, ale včera to zkusila zas. Tak jsem ji řekla, že tohle teda ne a uklidila jsem hru. Slečna se urazila a do večerky se mnou nepromluvila. Říkala jsem si, jestli ji to vydrží i do dnešní snídaně, ale překvapila mě. Z ničeho nic, během pojídání cereálií, mi říká "Anna, chci se ti omluvit, že jsem včera lhala a podváděla". Wow.

V Čechách jsem se taky starala o děti - o dvě holky, byly stejně staré jako Ella a Ruby - a s nimi to bylo mnohem prímovější. Tyhle děti mi k srdci nepřirostly.

Dočasný domov aneb jak bydlím

Pohled z mého okna - v na chlup stejném řadovém domku bydlím

Dům rodiny Lehane se nachází v suburb of Cork, je to menší zapadákov :-). Všude jsou samé řadové domky, jako přes kopírák. Host family bydlí také v jednom. Vevnitř to mají moc pěkné a útulné. Dům má dvě patra. V přízemí se "žije", první patro patří dětem a rodičům a ve druhém patře se nachází mé království (aka pokoj a koupelna). Výhodou umístění mého pokoje je to, že tu mám klid, dětský křik ke mně skoro nedolehne. Nevýhodou je, že tu nechytám internet, takže musím s netbookem dolů, do přízemí.

Schody do mého "království"

Můj pokoj - tvoří ho převážně postel

Koupelnové ISM

Předevčírem jsem prozkoumávala okolí a jenom jsem se utvrdila v tom, že se ocitla v menší prdeli. Pěšky je to do obchoďáku 45 min, do nejbližší hospody 5O minut. Představa, že tu budu sociálně žít, vzala za své.

11 May 2010

Ten úplně nejprvnější den, převážně letecký

Abych ušetřila náklady za letenku, vzala jsem to do Corku přes letiště v Londýně. Jedna letenka z Prahy do Gatwicku, druhá z Gatwicku do Corku. Snižování nákladů s sebou neslo i osmihodinové čekání na londýnském letišti. To jsem ale přečkala vcelku důstojně, neboť jsem měla dobrou společnost = Elišku (tohoto času au pair v Anglii). Při mé zpáteční cestě už takové štěstí mít nebudu, letím přes Paříž a tam nikoho v okolí neznám.

Kamarádka Dominika mě na cestu vybavila čtivem - trojlístkem Dášou, Jackie a Katkou - aby mi dělaly společnost namísto mých kamarádek

První cestu jsem absolvovala s EasyJet. Ten nedoporučuju - účtuje si nehorázné poplatky (největší drzostí je poplatek za platbu kartou) Při druhé cestě jsem využila letecké služby společnosti Aer Lingus. Ta si účtuje "jen" poplatky za zavazadlo. Irský low cost má u mě body i za místo, které mi v letadle vybral - poslední řada a žádní spolucestující kolem mě. Mohla jsem si tak v klidu zdřímnout, aniž bych se bála, že někomu poslintám rameno.

S host mother (Niamh) jsme se měly potkat na letišti. Měla jsem obavy, zda se najdeme, ale jakmile jsme v Corku přistáli, mé obavy se rozplynuly. Letiště je to velmi malé, takže jsme s Niamh bez problémů a rychle našly.

Letecký den mě velmi znavil, takže jsem - krátce po příjezdu do domu a úvodu do chodu domácnosti - padla do postele a nic zajímavého neprožila :-).

9 May 2010

Kočičí reflexy

Žasnu, jaké podmíněné reflexy si naše kočka postupem času, co s námi žije pod jednou střechou, vytvořila.

Nevím, jak to dělá, ale pozná, kdo stojí za dveřmi od bytu. V případě, že je to máma, rychle běží ke dveřím a loudí (ví, že na 99% od ní vydyndá syrové, nejlépe hovězí, maso). Když vchází brácha, nehne ani brvou. Když přicházím já, přicupitá si pro pohlazení. U táty si stěžuje. Mňoukáním si snaží vyloudit kapsičku. A daří se jí to. Ví, že táta povolí. Mrška pak vylízá jen štávu, maso nechá. Ale to jen tak na okraj.

Maso skladujeme v igelitových sáčcích ... Slyší-li kočka šustění, okamžitě letí do kuchyně. Jaké zklamání, když se v sáčku skrývá zelenina.

Dalším podnětem je prkénko. Obvykle se na něm krájí maso, ne?

Naše kočka má fobii z vysavačů. Zlý lux sídlí - spolu s kabáty - v zrcadlové skříni. Takže jakmile někdo posune křídlo skříně, kočka zpozorní, svěsí ocas a rychle se běží schovat do peřin. Co na tom, že se zrovna luxovat nebude.

8 May 2010

Kuchařské okénko - Indie

Na 11. gastropárty bylo nutné přijít s indickým jídlem. Po dlouhém rozmýšlení jsem se rozhodla pro Bombajské brambory a Halvu.

Bombajské brambory
(pro 4 osoby)

* 3 lžíce slunečnicového oleje
* 1 lžička hořčičných semínek (dá se použít i poctivá francouzská hořčice s viditelnými kusy semínek)
* špetka mletého kmínu
* 1 lžička kurkumy
* 1 lžička mletého koriandru
* 1 lžička koření garam masala
* lžička koření chilli
* 1 lžička čerstvého zázvoru, oloupaného a nastrouhaného
* 6 brambor předvařených v páře a nakrájených na kostky
* 4 rajčata, nakrájená na kostky
* hrst čerstvého koriandru, nahrubo nakrájeného
* 4 lžičky másla

V pánvi se rozehřeje olej a chvíli se smaží suché koření. Přidá se máslo, potom brambory. Musí se obalit kořeněnou směsí. V případě, že jste nesehnali hořčičná semínka, přidejte teď lžičku hořčice. Smažte 10 až 15 minut a pak vmíchejte rajčata a čerstvý koriandr. V případě, že neseženete čerstvý koriandr jako já, prostě ho vypusťte.

Nemyslela jsem si, že budu mít v Praze problém sehnat mletý koriandr a kurkumu. Prohledala jsem všechny supermarkety a nikde nic. Poslední záchranu jsem spatřovala v bio obchodech. Bingo! Oboje měli v Rozmarýně.

Gaura – Nitái Halva

* 500 g hrubé krupice (mně se osvědčilo nahradit krupici hrubou moukou - lépe váže cukr a krupičky pak nedrhnou v puse)
* 600 g přírodního cukru
* 250 g másla
* cca 1 litr vody
* 125 g rozinek, propláchnutých
* ovoce - např. banány, meruňky, švěstky - nemusí být
* oříšky (dle chuti) - nemusí být

Hrnec postavíme na střední plamen, nasypeme se do něj cukr a občas zamícháme. Jakmile se cukr začne rozpouštět a hnědnout, zrychlíme míchání. Když je asi polovina cukru roztavená, přilejeme horkou vodu s rozinkami a krátce povaříme, dokud se karamel nerozpustí.

Vezmeme další hrnec a v něm rozpustíme máslo. Přisypeme krupici (nebo hrubou mouku) a za častého míchání ji pražíme, dokud zrníčka nezískají světle hnědou barvu a nezačnou vonět.

Snížíme plamen na minimum a opatrně ke krupici přilejeme horký karamel s rozinkami. Pozor, tekutina může v rozpálené krupici způsobit menší explozi (ověřeno!). Nejlepší je upraženou krupici pro jistotu na chvíli odstavit z plamene, počkat, až se hrnec trochu ochladí, a teprve potom přilít tekutinu.

Důkladně zamícháme, aby se netvořily hrudky, a jakmile začne směs houstnout, přikryjeme hrnec poklicí. Občas ji zdvihneme a směs zamícháme, aby se nepřipálila. Vaříme tak dlouho, až se veškerá tekutina vstřebá.

Asi pět minut před koncem vaření můžete přidat ovoce, oříšky - záleží na vaší chuti. Já si oblíbila banány.

    Kuchařské okénko - Itálie

    Na 10. gastropárty, nesoucí se v italském duchu, jsme si našli tři recepty, se kterými bychom se tam mohli prezentovat. Inspirovali jsem se u Itala v kuchyni.

    Torta Alla Gianduja
    (Nugátový dort)
    Cantuccini
    Torroncini Morbidi
    (Turecký med po italsku)

    Uvařili jsme všechno, ale na gastropárty jsme vyrazili jen s Cantuccini. Turecký med je hodně pracný, sladký jak cecek a musí se skladovat v mrazáku. Jakmile jsem ho vyndala ven, celý se roztekl. Zase to nevypadalo jako v televizi či na obrázku. Patrně technologická chyba. Ale jaká? Vždyť jsme to dělali přesně podle receptu! Turecký med si už asi nikdy nezopáknu, ale Cantuccini nebo Torta Alla Gianduja si ráda ukuchtím znova.


    Torta Alla Gianduja


    Ingredience:

    Těsto:
    *110g hladké mouky
    *50g cukru krupice
    *45g másla
    *1/5 kypřícího prášku
    *10g kakaa
    *2 žloutky
    *kapka oleje extra virgin
    *špetka soli

    Krém:
    *150g nutelly
    *50g hořké čokolády na vaření
    *100ml smetany
    *100ml mléka
    *1 vejce

    Postup:

    Z uvedených ingrediencí vypracujeme těsto, které necháme půl hodiny odležet ve folii v lednici. Formu vymažeme máslem a vyložíme asi 2/3 těsta, vyrobíme tak dno dortu. Zbytkem těsta vyložíme formu ze stran. Ve vodní lázni rozpustíme nutellu, čokoládu, mléko a smetanu. Po vychladnutí vmícháme jedno celé vejce a nalijeme do formy, pečeme v předehřáté troubě na 
175 stupňů asi 20min. Doma mám plynovou troubu, která je hodně výkonná, takže abych nic nepřipálila, po předehřátí ztlumím teplotu na minimum a pozvolna peču. Pečení trvá dýl, ale nepřipálí se to.


    Torroncini Morbidi
    Ingredience:

    *450g medu
    *250g loupaných a pražených mandlí
    *250g cukru
    *3 bílky
    *50g drcených pistácií
    *80g moučkového cukru


    Postup:

    Ve vodní lázni necháme 15 minut vařit med, musíme ho míchat, dokud nebude vodový. Pomalu přidáváme vyšlehané bílky, po pěti minutách cukr a ještě deset minut mícháme. Poté odstavíme a vsypeme mandle a pistácie. Směs vylijeme na pečící papír posypaný moučkovým cukrem, aby se k papíru nepřilepila. Vytvoříme placku, necháme chvilku vystydnout a dáme do mrazáku ztuhnout na půl hodiny. Já to skladovala v mrazáku po celou dobu, protože jinak se to roztékalo :-).

    Cantuccini

    *2 vejce
    *250g cukru krupice
    *125g loupaných mandlí
    *125g neloupaných mandlí
    *125g lískových oříšků
    *250g hladké mouky
    *½ prášku do pečiva
    *citronová kůra

    Vejce vyšleháme s cukrem a citronovou kůrou, přidáme mandle a ořechy, kypřící prášek a prosátou mouku. Ze směsi vypracujeme těsto, na plechu s pečícím papírem vytvoříme z těsta 2 stejné válečky, které potřeme rozšlehaným vejcem a pečeme v předehřáté troubě na 180 stupňů asi 25min. Ještě za tepla nakrájíme na stejně široké proužky a necháme vystydnout.

    V Itálii se vychladlé Cantuccini namáčí do dezertního vína. Já je mám nejradši zatepla.

    6 May 2010

    Money, money, money

    Pokud si chystáte směnit pár EUR, doporučuju směnárnu Exchange kousek od stanice metra Staroměstská. Dobrý kurz, žádné poplatky. Navíc, když si vytisknete tento kupón, dají vám výhodnější kurz. Dnes s úspěchem vyzkoušeno. Co jsem tak cestou šmírovala kurzy ostatních směnáren, vyplatí se Exchange i bez slevového kupónu.

    Irish mission ... only for tough girl

    Destinace: Cork, Irsko
    Cíl mise: au pair k dvěma holčičkám, z nichž jedna vypadá jako panenka Chucky

    Už se to blíží! Již za 4 dny odjiždím na zahraniční misi. Teda pokud mi to zákeřný nepřítel (aka sopečný popel) nepřekazí. Podle místního zdroje není letecká situace příznivá - unfortunately the airports here closed for a few hours yesterday and today because of the volcano. To by mohlo značně zkomplikovat můj výsadek. Snad se situace do pondělí uklidní a na plán B (přesun po souši a po vodě) nedojde.

    V brzké době čekejte reporty přímo z bojiště.

    See ya!

    2 May 2010

    1. máj

    Můj prvomájový program byl následující: výstava Dokoupil 100, pusa pod rozkvetlou třešní a narozeninový koncert Reflexu. První se v mém itineráři vyskytuje umění, tak tedy začnu tím.

    Dokoupil 100

    Výstava Dokoupil 100 je rozdělená do několika tématických sekcí - podle toho, jakou technikou byly obrazy vytvořeny. Mně se nejvíc líbily filmové inkoustové tisky. Jedná se o přenos filmových políček na plátno. Co obraz, to jeden film. Shlédnou tak můžete porno filmy, epizodu ze Simpsnů, Andaluského psa, atomové výbuchy i Jamese Bonda.

    Zdroj: www.dokoupil100.cz

    Další sekci tvoří tzv. svíčkové obrazy, které mi evokovaly německé porno z 80. let. Smekám před technikou, ta to ovšem neutáhne. Obrazy samotné - vyjma dokonalého Großer gelber Leopard, jehož obraz přikládám - mě moc nenadchly.

    Zdroj: http://www.artbanking.cz/cz/novinky.html?clanek=125

    Poslední sekcí výstavy jsou bublinové obrazy, s jejichž motivem si je možné pořídit i placku. Já si jednu bublinovou koupila. Krásně mi doladila můj šeříkový outfit.

    Zdroj: www.dokoupil100.cz

    V závěru výstavy doporučuji shlédnout půlhodinové video z dílny České televize. Ani ne tak kvůli obsahu, ale spíš kvůli hlubokým analýzám Dokoupilova díla. Například se dozvíte, že Dokoupil do své tvorby sublimuje traumatické pocity. Myslím, že s tímhle mezi intelektuáli zaboduji ;-).


    Pusa, abych neuschla

    Políbení jsem dostala tradične pod jednou z mnoha petřínských třešní. Na pusu jsem si musela chvilku počkat, neb se na třešně stály fronty. Ale čekání stálo za to! Neuschnu!

    Narozeninový koncert Reflexu

    Po umění a puse nám vyhládlo, tak jsem si sjeli do Kozlovny na jídlo. Dali jsme si špekové knedlíky se zelím. Kdyby tam byl táta, pronesl by něco v tom smyslu, že si pěkně zaprdíme. Ale my jsme slušně vychováná mládež a o tomhle se přeci ve společnosti nemluví!


    Když jsme dorazili na Kampu, začalo pršet. To nepotěší. Frajera koncert moc nebavil, mě začínala být zima. Tak jsem se to vzdali a vydali se na Anděl do kina. Po shlédnutí programu jsme usoudili, že peníze raději propojime ... byla to dobrá investice.